Uudised
Uuel aastal tasub töölepingud üle vaadata
2023. a alguses tasub ettevõttes sõlmitud töölepingud üle vaadata. 2022. a jõululaupäeval ja käesoleva aasta 1. jaanuaril jõustusid mitmed muudatused, millest tööandja ning ka erinevad töötajad võiksid huvitatud olla. Käesolevas artiklis anname kokkuvõtliku ülevaate üksnes iseseisva otsustuspädevusega töötajaga sõlmitud kokkuleppega seonduvast.
Iseseisva otsustuspädevusega töötaja
24.12.2022 jõustusid muudatused, millega lisati töölepingu seadusesse (TLS) § 432 ning loodi Eesti õigusesse iseseisva otsustuspädevusega töötaja mõiste ja temaga sõlmitava kokkuleppe tingimused. Euroopa Liidus oli sellist võimalust tunnustatud juba 2003. a. Peaaegu 20 aastat hiljem jõudis Eesti seadusandja tõdemuseni, et teatud ametikohtadel töötavate isikute puhul ei ole mõistlik rangelt kinni hoida töö- ja puhkeaja reeglitest ning otsustas kehtestada erandi.
Töösuhtes peab töötaja alluma tööandja juhtimisele ja kontrollile. See põhimõte kohaldub ka iseseisva otsustuspädevusega töötajale. Kes siis on iseseisva otsustuspädevusega töötaja? Erinevalt EL direktiividest, ei sisalda TLS näidisloetelu ametikohadest, millel töötav töötaja võiks olla iseseisva otsustuspädevusega. See tähendab, et Eestis on võimalik iseseisva otsustuspädevusega töötaja kokkulepe sõlmida iga töötajaga, kes oma tööiseloomust tulenevalt on vaba oma tööaega korraldama. Tööandja peab järelikult igal individuaalsel juhul hindama, kas töötajal on iseseisev otsustuspädevus või mitte.
Tööandja ei tohi töötaja tööaega mõõta
Iseseisva otsustuspädevusega on töötajad, kelle tööaega tööandja ei mõõda ning kes ise saavad otsustada, millal nad mingit tööülesannet täidavad. Seadusandja seletuskirjast tulenevalt võivad sellisteks töötajateks olla tippjuhid, juristid, kohtutäiturid, tõlgid, usutöötajad, kohtunikud jpt. See, et tööaega ei mõõdeta tähendab seda, et töötajal ei ole (ega tohi olla) kohustust olla tööandjale kättesaadav ajavahemikus 8-17 või mõnel muul konkreetsel ajavahemikul. Seaduse seletuskiri täpsustab, et kuigi töötajat ei tohi kohustada kindlal ajavahemikul kättesaadav olema või e-kirjadele vastama, siis ei tähenda eelnev, et tööandja ei võiks nõuda töötajalt konkreetsetel koosolekutel osalemist, kui see on vajalik töötaja tööülesannete täitmiseks.
TLS § 432 lg 4 kohaselt on iseseisva otsustuspädevusega töötaja tööaja arvestuse perioodiks üks kalendrikuu. See tähendab, et kui töötaja on tööl täistööajaga, siis tuleb lähtuda ühe kalendrikuu normtundidest. Neid tunde ületavad töötunnid aga on juba käsitletavad ületundidena. Seega kui ületundide tegemise võimalus on tööandjale ettenähtav, siis võib juba töötajaga sõlmitavas kirjalikus kokkuleppes määratleda kuidas toimub ületundide tegemine, nendest teavitamine ja tasustamine.
Kokkulepet ei tohi sõlmida töötajaga, kes ei teeni Eesti keskmist brutopalka ega alaealisega
Täiendavalt lisab seadusandja piirangu, et iseseisva otsustuspädevusega töötajaga sõlmitav kokkulepe on lubatud üksnes töötajaga, kelle töötasu ühes kuus on vähemalt Eesti keskmine brutokuupalk ning alaealisega ei ole lubatud sellise kokkuleppe sõlmimine. Siinkohal peab tööandja vajaduse korral dokumenteerima ja säilitama tõendid, millest nähtub brutokuupalga nõude täidetus. Selleks tuleks siis enne kokkuleppe sõlmimist teha väljatrükk Statistikaameti brutopalga andmetest ja säilitada see vajadusel kas töötaja pabertoimikus või elektroonses toimikus (olenevalt tööandja sisemisest töökorraldusest).
Juhul kui, siiski iseseisva otsustuspädevusega töötajaga sõlmitud kokkuleppe järgselt nähtub, et tööandjale ei sobi töötaja poolt valitud tööaeg või töötunnid, siis on kummalgi poolel võimalik kokkulepe üles öelda teatades sellest 14 kalendripäeva ette.
Eelöeldu kokkuvõtteks, iga individuaalse töötaja tuleb puhul veenduda, kas on täidetud seadusest tulenevad eeldused, koguda vajalikud tõendid ja vormistada kokkulepe kirjalikus vormis. Eelnevat kokkuvõttes peaks TLS § 432 aitama vähendada praktikas töölepingu sõlmimise asemel sõlmitud muude lepinguliikide, sh käsunduslepingute, kasutamist.
Epp Lumiste / LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaat