Uudised
Partner Merilin Ojasaar ja vandeadvokaat Epp Lumiste esindasid edukalt klienti kaasomandi lõpetamise vaidluses
Vaidlus puudutas olukorda, kus kaasomandisse kuulunud kinnistu oli olnud kliendi sünnikodu ja alaline elukoht juba aastaid. Aastate jooksul oli Klient panustanud kinnistu oma osa parendamisse ning Kliendi kasutuses olnud kaasomandi osa oli elamiskõlbulik. 2018. a tekkis kinnistule uus kaasomanik, kes soovis kaasomandit lõpetada. Uue kaasomaniku nägemuse kohaselt oleks eakas proua pidanud loobuma oma alalisest elukohast, et uus kaasomanik saaks kinnistule oma kodu rajada. Kahjuks ei ole tegemist ebatavalise olukorraga – st kaasomandi lõpetamise vaidlused leiavad tihti tee kohtusaali, kus vaidlus puudutab muuhulgas omandi kaotuse eest makstava hüvitise õiglast suurust. Harju Maakohtu 06.07.2021 lahend ongi oluline just omandi osa eest makstava hüvitise suuruse õigluse määratlemisel.
Asjaõigusseaduse mõistes tuleb tagada kaasomanikule, kes oma omandiosast ilma jääb, õiglane hüvitis. Õiglane hüvitis on määratlemata õigusmõiste, mille kohus igakordselt peab sisustama, hinnates kohtu ette toodud asjaolusid. Kohtupraktikas tunnustatud üldreegel näeb ette, et hinnata tuleb kaasomandis oleva asja väärtust tervikuna. Kuigi erialases kirjanduses on mööndud võimalust üldreeglist kõrvale kalduda, siis kohtupraktikat selles osas napib. Kuid Harju Maakohus nõustus 06.07.2021 lahendis, et õigluse huvides võib ja on põhjendatud kõrvale kalduda kohtupraktikas tunnustatud üldreeglist.
Harju Maakohus selgitas üldreeglist kõrvalekaldumist olukorras, kus üks kaasomanik on enda poolt kasutatava kaasomandi osa väärtust tõstnud. Kohus rõhutas, et makstav hüvitis peab olema õiglane nii hüvitise saajale kui ka hüvitise tasujale. Kohtu hinnangul ei oleks õiglane olukord, kus üks kaasomanikest on panustanud kinnistu parendamisse palju rahalisi vahendeid ning seeläbi kinnistu kui terviku turuväärtust tõstnud ja hiljem on selle võrra kohustatud teisele poolele suuremat hüvitist tasuma. Seega lähtus kohus omandi kaotanud kaasomanikule hüvitise leidmisel kaasomandi väärtusest, millest olid maha arvatud kostja poolt tehtud parendused.
Harju Maakohtu lahend on oluline kõigi tulevaste kaasomandi lõpetamiste vaidluste korral, kus üks kaasomanikest on kaasomandi osa säilimisse panustanud oluliselt rohkem aega ja rahalisi vahendeid kui teine kaasomanik.
Harju Maakohtu lahend ei ole veel jõustunud ning seda on võimalik ringkonnakohtus vaidlustada.