Uudised
Aprillis võlast vabaks?
Teadaolevalt aeguvad aprillis hinnanguliselt kümned tuhanded võlanõuded. Nimelt tuleneb aegumistähtaeg 05.04.2011 vastu võetud seadusemuudatusest, millega sätestati jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude aegumistähtajaks varasema 30 aasta asemel 10 aastat. Seega, enne 05.04.2011 jõustunud kohtuotsuste puhul hakkas nõuete aegumistähtaeg kulgema 05.04.2011, mis tähendab, et need nõuded aeguvad 05.04.2021.
Mida tähendab aegumine?
Pärast nõude aegumise tähtaja möödumist on võlgnikul õigus keelduda oma kohustuse täitmisest. Seejuures ei tähenda aegumine iseenesest kohustuse lõppemist, vaid annab isikule õiguse keelduda täitmisest.
Mida tuleks teha, et tunnistada võlanõue aegunuks?
On ilmne, et aegmistähtaja saabudes kasvab märkimisväärselt aegunud võlanõuete menetlemisega ka kohtute töökoormus. Sellise olukorra vältimiseks võttis Riigikogu 10.03.2021 vastu täitemenetluse seadustiku muudatused, mille kohaselt tekib alates 01.04.2021 tsiviilnõude aegumise korral täitemenetluse lõpetamise õigus ka kohtutäituril. Seega saab võlgnikul olema valik, kas esitada avaldus kohtutäiturile või pöörduda kohtusse. Seejuures on oluline rõhutada, et kohtutäitur saab menetluse lõpetada üksnes siis, kui sissenõudja ei vaidle täitemenetluse lõpetamisele vastu. Tasub ka teada, et kohtutäituril on õigus võtta aegumisest tuleneva täitemenetluse lõpetamise avalduse läbivaatamise eest tasu 18 eurot ning ühtlasi õigus nõuda menetluse lõpetamise korral menetluse põhitasu 50% ulatuses.
Juhul, kui sissenõudja vaidleb täitemenetluse lõpetamisele vastu, saab võlgnik täitemenetluse lõpetamist taotleda siiski vaid kohtu kaudu. Kui varem kehtinud seaduse järgi tuli võlgnikul selleks kohtule esitada sundtäitmise lubamatuks tunnistamise hagi, siis seaduse muudatuse kohaselt vaadatakse võlgniku avaldus edaspidi läbi hagita menetluses, mis on võlgniku jaoks kiirem ning lihtsam menetlus. Seega tuleb nõude aegumise taotlemiseks esitada kohtule avaldus täitemenetluse lõpetamiseks. Võlgniku avalduse rahuldamise korral loetakse täitemenetlus lõppenuks ning võlausaldaja ei saa võla täitmist enam edasi nõuda.
Täitemenetluse seadustiku eelkirjeldatud muudatused jõustuvad 1. aprillist 2021.
Kui Teil tekib eeltoodu osas täiendavaid küsimusi, siis võtke julgesti ühendust aadressil tallinn@leadell.com.
Reelika Rohi/LEADELL Pilv Advokaadibüroo jurist