Keeleoskus
- eesti
- inglise
- vene
- rootsi
Haridus
-
2004
Stockholmi Ülikool, magistrikraad (Juris magisterexamen i internationell kommersiell skiljemannarätt / Degree of Master of Laws in International Commercial Arbitration Law) (LL.M.)
-
2002
Tartu Ülikool, õigusteaduskond (BA)
-
1999 – 2000
West Virginia University, the College of Law (USA, vahetusüliõpilane)
Töökogemus
-
2008 – …
LEADELL Pilv Advokaadibüroo, partner (alates 2012)
-
2019 - ...
Eesti Kaubandus- Tööstuskoja Arbitraažikohtu nõukogu esimehe asetäitja
-
2009 – 2010
Tartu Ülikool, ainekursuse “Praktiline kursus arbitraažist ja teistest ADR meetoditest” lektor
-
2002 – 2008
Advokaadibüroo RoschierRaidla, vandeadvokaat (alates 2008)
-
2007
Roschier, Attorneys Ltd (Soome), stažeerija (1,5 kuud)
-
2006 – 2007
Tartu Ülikool, rahvusvahelise eraõiguse lektor (vahekohtumenetlus ja rahvusvaheline kohtumenetlus)
Tegevus Eesti Advokatuuris
- 2017 - ... Eesti Advokatuuri äriõiguse komisjoni liige
Tunnustused
-
Who’s Who Legal 2022
Who’s Who Legal (WWL) on tunnustanud LEADELL Pilv partner Pirkka-Marja Põldveret kategoorias „Arbitration Future Leaders – Partners“ ehk „Vahekohtumenetluse tuleviku liidrid – Partnerid“.
Pirkka-Marja Põldvere on üks Eesti parimaid vahekohtumenetluse spetsialiste, osaledes (rahvusvahelistes) vahekohtumenetlustes nii poole esindaja kui vahekohtunikuna. Ta loeb regulaarselt vahekohtumenetlusealaseid loenguid, kirjutab artikleid ning osaleb aktiivselt vahekohtumenetlust puudutavas õigusloomes. Ta on Eesti Kaubandus- Tööstuskoja Arbitraažikohtu nõukogu esimehe asetäitja ning nimetatud Eesti Vabariigi poolt Rahvusvahelise Investeerimisvaidluste Lahendamise Keskuse (International Centre for Settlement of Investment Disputes – ICSID) vahekohtunike paneeli liikmeks (2017-2023).
-
The Legal 500: Europe, Middle East & Africa
Õigusturu ülevaateid koostav rahvusvaheline väljaanne “The Legal 500: Europe, Middle East & Africa” on aastaid tunnustanud Pirkka-Marja Põldveret vaidluste lahendamise ning äriõiguse, ühinemiste ja omandamiste valdkondades, märkides mh, et ta on väga hea mainega advokaat, keda iseloomustab kõrge professionaalsus ja suurepärane läbirääkimisoskus ning kes on õiglane ja mõistlik. Lisaks on Pirkka-Marja Põldvere tunnustatud osanikevaheliste suhete ja juhatuse liikmete kohustuste ning vastutuse teemal.
Partner Pirkka-Marja Põldveret on tunnutatud kategoorias „Leading Individuals“. -
Chambers and Partners
Maailma juhtivate advokaadibüroode andmebaasi “Chambers and Partners” väljaanne “Chambers Global” on tunnustanud Pirkka-Marja Põldveret kui kõrgelt hinnatud advokaati ja juhtivat eksperti vaidluste lahendamise (kohtu- ja vahekohtumenetluse) valdkonnas, märkides muuhulgas:
"Pirkka-Marja Põldveret on kiidetud väga põhjaliku ja konstruktiivse analüüsi ning ettevõtlusele suunatud lähenemise eest. Eriti tunnustatakse teda vahekohtumenetlusalase pädevuse eest ning ta nõustab väga erinevates tsiviilvaidlustes.“
„Pirkka-Marja Põldveret […] tuuakse esile tema nähtavuse eest vahekohtumenetlustes, sh vahekohtunikuna tegutsemise eest. Allikas kirjeldab tema teadmisi kui „parim kombinatsioon akadeemilistest teadmistest ja praktilisest kogemusest.“
-
Silmapaistev vilistlane 2018
ICAL Alumni Association Outstanding Alumni Award (2018) - Stockholmi Ülikooli magistriprogrammi International Commercial Arbitration Law (ICAL) vilistlasorganisatsiooni poolt alates 2004. aastast iga-aastaselt silmapaistvale vilistlasele omistatav auhind.
-
Best Lawyers
Rahvusvaheline väljaanne “Best Lawyers” on Pirkka-Marja Põldveret tunnustanud korduvalt (2012 - 2018) kui Eesti üht parimat asjatundjat ühinguõiguse, ühinemiste ja ülevõtmiste, vaidluste kohtuliku lahendamise ja vahekohtumenetluse valdkondades.
-
Global Law Experts
Global Law Experts on Pirkka-Marja Põldverele omistanud Eesti parima vaidluste alternatiivse lahendamise advokaadi tiitli 2019. aastal ning parima vahekohtu advokaadi tiitli 2014. ja 2015. aastal.
Publikatsioonid
-
Peatükk „Does a Party Save Costs When Turning to International Arbitration over Litigation?“ (kaasautor L. Nümann) raamatus "Finances in International Arbitration. Liber Amicorum Patricia Shaughnessy“ (toim. S. Tung, F. Fortese, C. Baltag; Kluwer Law International, 2019)
-
Raamatus "Tsiviilkohtumenetluse seadustik III. Kommenteeritud väljaanne": kommentaarid ca 2/3 TsMS XIV osa (Vahekohus) paragrahvidele ning (koostöös I. Nurmelaga) TsMS lepitusmenetlust puudutavatele paragrahvidele (2018)
-
Artikkel "Advokaat paneb südamele: tegelik kasusaaja andmete äriregistrile esitamise kohustus on kõigil ukse taga" (Delfi Ärilehe uudisteportaal, 2018)
-
Raamatus "Tsiviilkohtumenetluse seadustik I. Kommenteeritud väljaanne": kommentaarid TsMS § le 121¹ - lepitusmenetluse tulemusel sõlmitud kokkulepete täidetavaks tunnistamise asjad (koostöös I. Nurmelaga; 2017)
-
Artiklid „Kas osaühing võib juhatuse liikmele makstud tasu tagasi nõuda?“ (Postimees.ee uudisteportaal, Raamatupidamisuudised portaal rup.ee, Raamatupidamis- ja maksuinfoportaal RMP.ee, 2017)
-
Artikkel "Riigikohus täpsustas juhatuse liikme vastutuse piire" (Delfi uudisteportaal, Delovõje Vedomosti, 2017)
-
Artiklid “Läbirääkimised ei näita mitte nõrkust, vaid tarkust” (Äripäev, Delovõje Vedomosti, 2017)
-
Artikkel „Vandeadvokaat vahekohtutest: tarbijakaitse huvides ei tohiks äritegevust üle reguleerida“ (Delfi Ärilehe uudisteportaal, 2015)
-
„OÜ-tamine, vastutustunne ja lollus“ (Ajaleht Postimees, 2015)
-
Artikkel hagi tagamisest Eestis koos Tambet Laasikuga (rahvusvaheline portaal juris.de, 2015)
-
Artikkel “Õigusemõistmise Potjomkini küla?” (Eesti Päevalehe veebiväljaanne, 2015)
-
Artikkel “Äriseadustik muudab OÜ-d sobivaks idufirmadele” koos Karin Ploomiga (portaal Raamatupidaja.ee, 2015)
-
Artikkel “Üldkoosoleku otsused kohtukindlaks” (portaal Raamatupidaja.ee, 2015)
-
Artikkel “Mida uut tõi äsja jõustunud majandustegevuse seaduse üldosa seadus?” koos Anneli Aabiga (Äripäev, 2014)
-
Akadeemiline artikkel „Efficiency of Mediation in Commercial Disputes with Emphasis on Estonia“ (Lepitusmenetluse efektiivsus kommertsvaidluste lahendamisel Eestis; koos Ilona Nurmelaga; Slovenian Arbitration Review (2014)
-
Akadeemilised artiklid “Kaheksa aastat mudelseadust: kas Eesti vahekohtumenetlus vastab mudelile?” ja koos Ilona Nurmelaga “Vaidluste efektiivne kohtuväline lahendamine” ning toimetajaveerg (Juridica, 2014 nr 1 - vaidluste kohtuvälise lahendamise erinumber)
-
Monograafias “International Encyclopaedia for Private International Law. Estonia“ peatükid „Recognition of Documents Issued Overseas“ (Ch 6; „Välisriigis väljaantud dokumentide tunnustamine“) ja „International Arbitration“ (Ch. 7; „Rahvusvaheline vahekohtumenetlus“) (Kluwer Law International, 2014; monograafia kaasautorid K. Sein, M. Torga, I. Nurmela, I. Mahhov ja B. Punison)
-
Raamatus “Arbitraje comercial internacional en Europa: aspectos actuales y regímenes jurídicos” ingliskeelne artikkel Eesti arbitraaži kohta (“Biblioteca de Arbitraje” väljanne nr 22; koostajad J. Collantes ja A. Cremades; koordineerija Marco de Benito; Estudio Mario Castillo Freyre, Lima, 2013)
-
Peatükid raamatus “Global Legal Insights: Litigation & Dispute Resolution” (Global Legal Group Ltd, London, 2012 – 2013)
-
Artiklid rahvusvahelises väljaandes “The International Comparative Legal Guide to: International Arbitration″ (Global Legal Group Ltd, London, 2008- 2013)
-
Artiklid rahvusvahelises väljaandes “The International Comparative Legal Guide to: Litigation & Dispute Resolution″ (Global Legal Group Ltd, London, 2009 – 2013)
-
Artikkel “Mitterahalise sissemakse hindamise kord lihtsustus” (Äripäeva õigusblogi, 2011)
-
Artikkel “Garantiisumma väljamaksmise peatamine – võimalik, kuid erandlik” (Äripäeva õigusblogi, 2010)
-
Artikkel “Liisinguvõtjate eksitamine” (Ajaleht Äripäev, 2010)
-
Artikkel “Võlausaldaja võib saada kahju” (Ajaleht Äripäev, 2009)
-
Artikkel “Hoiuste tagamine – avalikkuse teadlik eksitamine?” (Ajaleht Äripäev, 2008)
-
Raamatus “Rahvusvaheline eraõigus” 14. peatüki “Arbitraaž” oluline täiendamine (3. täiendatud trükk; Juura, 2008; raamatu kaasautorid I. Nurmela, L. Almann, B. Punison, P.-M. Põldvere, V. Tuulas, M. Vainomaa)
-
Artikkel "Eesti on astunud uue sammu (rahvusvahelises) äriarbitraažis“ (Stockholm International Arbitration Review, 2/2005)
-
Akadeemiline artikkel “Rahvusvahelise avaliku ja rahvusvahelise eraõiguse eristamise vajalikkus, arvestades riigi piiratud immuniteedi doktriini” (Juridica, 5/2002)
Liikmelisus
-
2022
ICC (Rahvusvaheline Kaubanduskoda) Arbitraaži ja ADR’i komisjoni liige ja Eesti delegatsiooni juht
-
2022
SCC (Stockholmi Kaubanduskoda) vahekohtunike nõukogu liige
-
2015
Young Arbitration Club Finland (YACF)
-
2005
Young International Arbitration Group (YIAG)
-
2003
Eesti Advokatuur
Muu kutsealane tegevus
- Osalemine 29.11.2022 Stockholmis toimunud SCC East-West Forum paneeldiskussioonis: Rahvusvaheline vahekohtumenetlus ja sõda Ukrainas
- Koolitus ICC Eesti liikmetele- „Mis on vahekohtumenetlus ja milleks ettevõtjale arbitraaž?“ (18.03.2022)
- Koolitus Eesti Advokatuuri liikmetele- „Juhatuse liikme vastutus ja vastutuskindlustus“ (10.03.2022)
- Pirkka-Marja Põldvere on üks Eesti parimaid vahekohtumenetluse spetsialiste, osaledes vahekohtumenetlustes nii poole esindaja kui vahekohtunikuna. Teda on nimetatud vahekohtunikuks EKTK, SCC, FAI ja Taani Vahekohtumenetluse Instituudi menetlustes. Ta loeb regulaarselt vahekohtumenetlusealaseid loenguid, kirjutab artikleid ning osaleb aktiivselt vahekohtumenetlust puudutavas õigusloomes. Samuti on ta sageli esinenud ja avaldanud artikleid äriõigusega seotud teemadel, olles ka Eesti Advokatuuri äriõiguse komisjoni liige.
- Eesti Vabariigi poolt nimetatud Rahvusvahelise Investeerimisvaidluste Lahendamise Keskuse (International Centre for Settlement of Investment Disputes – ICSID) vahekohtunike paneeli liige (2017-2023)
- Koolitus Eesti Advokatuuri liikmetele "Vahekohtumenetluse erisused kohtumenetlusest. Vahekohtunike sõltumatus ja erapooletus. Riigikohtu praktika" (2018)
- Külalisloeng Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas "Vahekohtumenetluse erisused kohtumenetlusest. Vahekohtunike sõltumatus ja erapooletus. Riigikohtu praktika" (2018)
- Osalemine lektorina finants- ja raamatupidamise valdkonna konverentsil FinantsTreff 2017 ettekandega „Juhatuse liikme tehingud iseendaga – mis on lubatud ja mis mitte?“ (2017)
- Osalemine ettekandega värskest kohtupraktikast seoses juhatuse liikme vastutuse ja tasudega koostöös Rootsi Kaubanduskoja, Briti-Eesti Kaubanduskoja ja Swedbankiga korraldatud seminaril (2017)
- Seisukoha (05.11.2015) esitamine Justiitsministeeriumile seoses vahekohtumenetlust puudutavate seaduste muutmise eelnõu väljatöötamiskavatsusega (30.09.2015). Väljatöötamiskavatsuses omakorda on ulatuslikult viidatud Justiitsministeeriumi poolt P. M. Põldverelt tellitud ja LEADELL Pilv Advokaadibüroo kaudu esitatud vahekohtumenetluse regulatsiooni võrdlevale analüüsile (2015)
- Osalemine lektorina Young Arbitration Club Finland seminaril “Vahekohtunike sõltumatus ja erapooletus väikeriikides“ (2015)
- Osalemine vahekohtunikuna William C. Vis nimelisel kaubandusõiguse harjutuskohtuvõistlusel (Annual Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot) (2009-2018)
- Osalemine Eesti reporterina Brunel Law School poolt läbi viidud Euroopa Parlamendi Arbitraažiuuringus (Survey on the Law and Practice of Arbitration Commissioned by the European Parliament: legal instruments and practice of arbitration in the EU, 2014)
- Ettekanne advokaadi koostööst ettevõtte juristiga rahvusvahelisel konverentsil „Ettevõtte juristi positsioon Euroopa Liidus“ (2014)
- Töörühma “Mis on lepitusmenetlus?“ korraldaja koos I.-E. Aavakivi, I. Nurmela ja Eesti Juristide Liiduga (2014)
- Rocca al Mare Koolis valikkursuse „Õiguse alused“ raames tundide andmine (2012-2013)
- Ettekanne “Vahekohtumenetlus. UNCITRAL-i Mudelseadus ja praegused vahekohtu arengud Eestis” Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Arbitraažikohtu 20. aastapäeva seminaril “20 aastat vahekohut Eestis ja vahekohtu menetlus Lätis, Leedus, Vene Föderatsioonis, Soomes ja Rootsis” (2012)
- Osalemine Baltikumi esindajana “Baltic Arbitration Days 2012” (mere)transpordi ja kaubamüügi (Shipping and Commodities Trade) paneeldiskussioonis
- Ettekanne “Sissejuhatav ülevaade aktsionäride õigusest teabele” seminaril “Osaniku ja aktsionäri õigus teabele ja erikontroll” (Audiitorkogu, Äripäev, 2012)
- Ettekanne erinevate vaidluste lahendamise viisidest Eesti ja Saksamaa lepingupartnerite vahel Saksa-Balti Kaubanduskoja seminaril “Cross-border business between Estonia and Germany – dispute resolution mechanisms in contracts between Estonian and German companies” (2010)
- Ettekanne rahvusvaheliste vaidluste kohtuvälise lahendamise teemal Preismann Koolitus OÜ seminaril “Praktilisi probleeme rahvusvahelises õiguses” (2010)
- Ettekanne “Lepitusmenetluse erisused võrreldes vahekohtumenetlusega” Eesti Kaubandus-Tööstuskoja seminaril “Lepitusmenetlus – efektiivne viis vaidluste lahendamiseks” (2010)
- Ettekanne “Liisingulepingust tulenevad õiguskaitsevahendid” Eesti Kaubandus-Tööstuskoja seminaril (2009)
- Erinevatel seminaridel peetud ettekanne “Käsunduslepingu puhul kasutatavad õiguskaitsevahendid” (Saksa-Balti Kaubanduskoda 2009; Tallinna Konverentsid 2010; World Trade Center Tallinn 2010)
- Ettekanne “Kellele on kasulik juhatuse liikme leping?” Äripäeva seminaril “Mille eest vastutab juhatuse liige?” (2009)
- Ettekanne “Ühinemised ja omandamised – miks, millal, kuidas?” Tallinna Konverentside seminaril “Kuidas edukalt läbi viia ühinemiste ja omandamiste tehinguid?” (2008)